עב | EN
לקידום ערכים ציוניים הומניסטיים במערכת החינוך

דר' מיכל בן-נפתלי

מלמדת בחוג לספרות באוניברסיטת ת"א, סופרת, מתרגמת ועורכת סדרת "הצרפתים" בקיבוץ המאוחד. ספריה: "כרוניקה של פרידה" (רסלינג, 2000), "הביקור של חנה ארנדט" (הקיבוץ המאוחד ומכון ון ליר, 2006), "ספר, ילדות: נובלה" (רסלינג, 2007) ו"על הפרישוּת" (רסלינג, 2009). בין תרגומיה: "סיפורי אהבה" מאת ז'וליה קריסטבה (הקיבוץ המאוחד, 2006), "דרידה קורא שייקספיר" מאת ז'אק דרידה (הקיבוץ המאוחד, 2007), ו"הספר העתיד לבוא: אסופה" מאת מוריס בלאנשו (הקיבוץ המאוחד, 2011). זוכת פרס ראש הממשלה לשנת 2007, ופרס המסה של עיתון "הארץ" לשנת 2008. זכתה בפרס ספיר לשנת 2016 על ספרה "המורה".

מלכה פיוטרקובסקי

עמדה בראש מדרשת לינדנבאום ובראש תוכנית ההלכה במקום. ממקימי "פורום תקנה", חברה בוועד המנהל של בית ספר "מעלה" ושותפה לפעילות הארגון החברתי "מעגלי צדק". חברה בועדת סל התרופות, כעוסקת בתחום האתיקה וההלכה. פיוטרקובסקי מלמדת מקורות חז"ל, תלמוד והלכה במסגרות שונות. ב-2014 יצא לאור ספרה: "מהלכת בדרכה: אתגרי החיים במבט הלכתי-ערכי". ב-2015 נבחרה להדליק משואה בטקס יום העצמאות, בשל היותה פורצת דרך בלימוד הלכה ותורה בקרב נשים.

בועז כהן

שדרן רדיו, מרצה לתרבות בת-זמננו, פסנתרן, מוזיקאי וכותב. הפיק וערך מופעי תרבות המחברים בין מוסיקה לשירה, ביניהם "שרים נחמן ביאליק", "הרחובות ממריאים לאט - משירי דוד אבידן" ו"כל עוד -מחווה לעלי מוהר". היה חבר להקת פונץ' וחבר להקת החשמליות וחיבר מוזיקה לסרטים. ב-2014 יצא לאור ספרו "סיפורים קטנים, תקליטים גדולים" וב-2017 יצא לאור ספרו "וכשאפתח את הדלת".

ד"ר גלי תיבון

יו"ר המכון למצוינות בהומניסטיקה. ניהלה בית ספר תיכון בעיר בת-ים ובית ספר תיכון מקיף בעיר מעלות-תרשיחא, זכתה בפרס החינוך של רשת אורט לבית הספר המצטיין ומנהלו, הובילה תוכניות למצוינות חינוכית בערים ומועצות אזוריות, מרצה ומנחה מורים ומנהלים מכל מגזרי החברה בישראל. כתבה דוקטורט על שואת יהודי בוקובינה ופוסט-דוקטורט באוניברסיטת קרנגי-מלון בפיטסבורג פנסילבניה. לשעבר יו"ר וועדת החינוך של מוזיאון "לוחמי הגיטאות". בשנת 2017 יצא לאור בהוצאת עם עובד הרומן הראשון שכתבה "רשימת האימהות", המבוסס על ממצאי מחקרה בדוקטורט. על ספרה זה זכתה בפרס שרת התרבות ופרס יצחק לייב גולדברג בפרוזה (2018).


מודים, זוכרים ומתגעגעים לחברי המועצה הציבורית שליוו אותנו מתחילת דרכנו ועד יומם האחרון

עמוס עוז ז"ל

עמוס עוז היה חבר המועצה הציבורית של המכון למצוינות בהומניסטיקה מאז היווסדו ועד למותו בתאריך 28 בדצמבר 2018. בחודש מרץ 2018, זכינו לקבל הרצאה שלו במסגרת קורס מנחים שלנו. אנו מוקירים את זכרו ומודים על תרומתו הרבה במהלך השנים.
סופר, מסאי ומרצה, חבר באקדמיה ללשון העברית. היה פרופסור מן המניין לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון. ספריו תורגמו ליותר מ-30 לשונות. ספרו "מיכאל שלי" נבחר לאחד מ-100 הספרים החשובים של המאה העשרים על ידי הוצאת ברטלסמן הבינלאומית (1999), זכה בפרס ישראל בשנת היובל למדינה (תשנ"ח), פרס גיתה היוקרתי באירופה על ספרו 'סיפור על אהבה וחושך', פרס היינריך היינה (2008), בתואר דוקטור לפילוסופיה לשם-כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים על תרומתו לספרות הישראלית ובהערכה על חלקו בשיח הישראלי ובהאדרת שמה של ישראל בעולם, ופרס אברהם גייגר (2017) על "הרמת תרומה יוצאת דופן לפלורליזם והפגינו מחויבות רבה לפתיחות, אומץ, סובלנות וחופש המחשבה".

מאיר שלו ז"ל

מאיר שלו היה חבר המועצה הציבורית של המכון למצוינות בהומניסטיקה מאז היווסדו ועד למותו בתאריך 11 באפריל 2023. אנו מוקירים את זכרו ומודים על תרומתו הרבה במהלך השנים.
הרומנים של שלו עוסקים בהוויה הישראלית, מתמקדים בראשית ההתיישבות היהודית בארץ ישראל, שואבים רבות מן המקורות ומחוברים לנוף, לטבע ולהיסטוריה של הארץ. זכה בפרס ברנשטיין לשנת 1989, בפרס ברנר לשנת 2006‏, בפרס פראט לשנת 2009 על מפעל חיים, בפרס פורטה סיבריה לשנת 2009 לספר הילדים "מבול, נחש ושתי תיבות",‏‏ בפרס ניומן לספרות עברית לשנת 2011, דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בשנת 2012,‏ ועיטור מסדר האמנויות והספרות של צרפת, 2013‏. ספריו תורגמו ל-26 שפות. בעל טור קבוע ב'ידיעות אחרונות'.

במבי שלג ז"ל

במבי שלג היתה חברת המועצה הציבורית של המכון למצוינות בהומניסטיקה מאז היווסדו ועד למותה בתאריך 15 באוגוסט 2016. אנו מוקירים את זכרה ומודים על תרומתה הרבה במהלך השנים.
עיתונאית מסאית ועורכת, ייסדה ומוציאה לאור את כתב העת "ארץ אחרת" אשר בוחן ומנתח לעומק תהליכים חברתיים, תרבותיים וכלכליים בחברה הישראלית ובעם היהודי (www.acheret.co.il). בהוקרה על מאמציה לכונן קשרים בין יהודים בעלי השקפות שונות קיבלה בשנת 1998 את פרס ליבהבר לסובלנות דתית מטעם התנועה המסורתית בישראל; את פרס בני-ברית למצוינות תקשורתית בסיקור התפוצות (2011); ואת פרס פלג מטעם האוניברסיטה העברית לקידום ההבנה ההדדית בין קבוצות שונות בעם היהודי (2012).